Çocuklarımız İçin Önerilen Kitaplar

“Gece Çiçeği İstanbul”
Yazan: Nazlı Eray
Konusu: Gece Çiçeği İstanbul, küçük Nazlı, sınıf arkadaşı Osman ve birbirinden renkli karakterlerle unutulmaz bir istanbul macerası. Kuledibi'nde başlayan bu esrarengiz masal sizi büyülü bir gerçekliğe savurup şehrin dört köşesine taşıyacak. Hayalle gerçeğin birbirine karıştığı bu macera soluksuz bir okuma keyfi sunuyor. Usta Kalemlerden Masallar dizisi Nazlı Eray ile devam ediyor. Ahmet Ümit'in Masal Masal İçinde ve Olmayan Ülke adlı kitaplarıyla başlayan bu dizi, küçük okurları Türk edebiyatının usta isimleriyle tanıştırmayı amaçlıyor.
 
 
 
 
 
 
“AAA! bu da Kim”
Yazan: Melih Tuğtağ
Merhaba cankadaşlarım… Ben Sessiz Sakin. Azıcık tembel, birazcık meraklı, çokça hayalciyim. Ben de sizin gibi okulda öğretmenlerin "zeki ama çalışmıyor" dediği öğrencilerdenim. Offf sıkıldım ama! İnsanın kendinden bahsetmesi ne kadar da zormuş ya hu! Yayınevindeki ağabeyler, ablalar bana, kitabını tanıt dediler. Ama ben nasıl tanıtacağımı bilmiyorum ki. Hem zaten ben kitabı bile zor yazdım. Şimdi bir de arka kapak yazısı yazmaya çok üşeniyorum. En iyisi ben size kitabın içinden tüyolar vereyim. Genelde başımdan geçen komik ve enteresan olayları anlattım bu kitapta. Mesela öğretmenlerimin okul dışında da yaşadıklarını öğrendiğimde çok şaşırmıştım, onları yazdım. Bizim mahalledeki Oturan Boğa'nın neden sürekli oturduğunu yazdım falan işte... Haaa unutmadan, bir de aylarca gizemini çözemediğim "Köşeyi Dönen Adam"ı yazdım. Bakalım siz çözebilecek misiniz bu adamın gizemini...
 
 
 
 
 
 
“Yüzükteki Esrar 1 Sultanın Kılıcı”
Yazan: Yunus Ozan
Konusu: Gün, yeni yeni aydınlanırken iki Müslüman Türk Devleti'nin kaderi de Otlukbeli Sahrası'nda şekilleniyordu. 11 Ağustos 1473 Salı günüydü. Karşılıklı ok yağmurlarından sonra Osmanlı atlı sipahileri Anadolu Beylerbeyi Davut Paşa'nın emrinde Akkoyunlu Ordusunun merkezine saldırdı. Bir anda ortalık karışmış, sahrayı bir toz bulutu kaplamıştı. Yazın en sıcak günlerinden biriydi. Güneş hızla yükseliyor ve havadaki nem savaşan askeri bunaltıyordu. Ordunun merkezinde yer alan yeniçeriler tarafından korunan Fatih Sultan Mehmet, Şehzade Bayezid'in sağ koldaki kuvvetlerine de Davut Paşa'ya yardım etmeleri emrini verdi. Aynı anda Uğurlu Mehmet Bey de saldırıya geçmiş ve Osmanlı ordusunun sol kolunu vuruyordu. Savaş alanına Şehzade Bayezid ile birlikte inen Mustafa, şehzadeden gözünü ayırmıyor ve sürekli onu kolluyordu. Rüstem Ağa ise Selim ile birlikte yürüyordu. Aşağı inmeden önce helalleşmişler ve ne olursa olsun yanından ayrılmamasını sıkı sıkıya Selim'e tembihlemişti.
 
 
 
 
 
 
“Şu Acayip Yeryüzü”
Yazan: Tarık Uslu
Konusu: Şu Acayip Yeryüzü ARİSTOTALES'İN, beyaz harmaniyesine sarılıp, zeytin bahçelerinde ders anlattığı günlerdi. İhtiyarın anlattıklarından canları sıkılan iki öğrenci, (Tabi ki, Akhuzittines ve Saftirikiles) kaş göz işareti yaparak aralarında anlaştılar ve gruptan ayrılıp, bir tepeciğin eteğinde sırt üstü uzanarak, lakırdı geyiğinin boynuzlarını cilalamaya başladılar. Ancak iki felsefe öğrencisi, ne konuşabilirlerdi ki!? "Sence" dedi, Akhuzittines. "Yer nasıl bir yer? Saftirikiles, harmaniyesinin eteklerinde dolaşan bir kaç iri karıncayı püfledikten sonra: "Sana yerin düz bir tepsi gibi olduğunu kaç kere anlatacağım!" diye cevap verdi. "İhtiyar öyle söylemiyor ama!" dedi Akhuzittines. "İhtiyarı boşver sen! Ben gözümün gördüğüme inanırım. Ve Dünyayı, düz bir tepsi gibi görüyorum!" dedi Saftirikiles. "Şu uzaktaki geminin yavaş yavaş ufukta kaybolması işine ne diyorsun?" diye sordu Akhuzittines. "Peh! Hiç zekice değil. Bir göz yanılması işte!" dedi Saftirikiles. "Hadi ama.. Pekala yeryüzünün düz değil de tostoparlak bir şekli olduğunu göstermez mi bu?" diye sızlandı Akhuzittines "Eğer Dünya yuvarlaksa, tam altımızda yaşayanların dondurma topları, nasıl oluyor da külahlarının üzerinde düşmeden durabiliyorlar ha?" diye bağırdı Saftirikiles...
 
 
 
 
 
 
“Bir İncidir İstanbul”
Yazan:Yusuf Dursun
Konusu: İstanbul’u tanıtan ve İstanbul’un gezilecek mekanlarını tarihleriyle birlikte yalın ve eğlenceli bi dilde yazan yazar Dursun Yusuf imzalı Kitap kütüphanemizin raflarında okuyucularını beklemektedir.
 
 
 
 
 
“Bir Küçük Osmancık Vardı”
Yazan:Hasan Nail Canat
Konusu: Osmancık, ailenin biricik çocuğudur. Kötü emellerine yenik düşmüş, gözlerini para hırsı bürümüş bir çete tarafından kaçırılır. Ailesi Osmancık'ın hayatından çok endişe etmektedir. Bir an evvel biricik yavrularına kavuşmak isterler ve bunun İçin ne gerekiyorsa yapmaya hazırdırlar. Fakat bunu yapmak o kadar kolay olacak mı? Masum ve korumasız bir çocuk olan Osmancık, onu çok seven ailesine kavuşabilecek mi? "Bir Küçük Osmancık Vardı" bir solukta okunacak heyecan dolu, duygu yüklü bir ilk gençlik romanı...
 
 
 
 
 
“İnternet Canavarı I”
Yazan: Muharrem Buhara
Yayın evi: Kültür Yayınları
Konusu: İnternet Canavarı, muzip ve eğlenceli bir aşk hikayesi. Kahramanımız Sezai’nin sınıflarına yeni gelen Burcu’ya olan anlatılıyor.
 
 
 
 
 
 
“İnternet Canavarı III”
Yazan: Muharrem Buhara
Yayın evi: Kültür yayınları
Konusu: İnternet Canavarı bu aralar çok dertli. İnternette kız arkadaşını kaybetti.Süper yetenekleri olan Muku’yla birlikte, internetin köşe bucağını arıyor.
 
 
 
 
 
 
“Geveze Prenses’in Günlüğü”
Editör: Koray Avcı Çakman
Yayın evi: Genç Turkuaz
Konusu: Geveze Prenses İlayda’nın başından geçen olaylar anlatılıyor.
 
 
 
 
 
 
“Gizli Formül Hangi Zarfta”
Editör: Gülsevin Kıral
Yayın evi: Günışığı Kitaplığı
Konusu: Fen öğretmeni Formül Hasan’ın sınıftan çıkarken düşürdüğü zarfı Engin bulur. Zarfın üzerinde “ÇOK ÖZEL” yazmaktadır. Engin’in ve arkadaşlarının macerası buradan sonra başlar.
 
 
 
 
 
 
“Doğadaki Son Çocuk”
Yazan: Richard Louv
Yayın evi: Tubitak Bilim Kitaplığı
Konusu: Çocuklarımızın Doğa Yoksunluğu ve Doğanın Sağaltıcı Gücü
 
 
 
 
 

Linkler

Salı - Pazar 09:00 - 18:00
Pazartesi ve Resmi tatillerde kapalıdır.
Kütüphanemizde 24 saat hizmet alabileceğiniz çalışma alanları mevcuttur