PERA MÜZESI’NE ÖĞRENCI AKINI

BEYOĞLU- Değerli kolleksiyonlar ile birlikte sergi ve çeşitli eğitim etkinliklerinin de düzenlendiği “Pera Müzesi” bugünlerde öğrenci akınına uğruyor. Beyoğlu Belediyesi, Türabi Baba Kütüphanesi’nin himayesinde, ilçedeki tüm öğrencilerin Pera Müzesi’ni ziyaret etmesi sağlanarak müzedeki etkinliklerle öğrencilerin yeteneklerinin geliştirilmesi amaçlanıyor.

Beyoğlu’nda bulunan Turabibaba Kütüphanesi ile Pera Müzesi işbirliği kapsamında, Beyoğlu’ndaki ilköğretim öğrencileri hem Pera Müzesi’ni gezme fırsatı buluyorlar hem de buradaki atölye çalışmalarıyla yeteneklerini geliştiriyorlar. 

2005 yılında kurulan Pera Müzesi, Suna ve İnan Kıraç Vakfı’na ait “Oryantalist Resim”, “Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri” ve “Kütahya Çini ve Seramikleri” koleksiyonlarını ve bu koleksiyonların temsil ettiği değerleri; sergiler, sözlü etkinlikler, eğitim etkinlikleri ve bilimsel çalışmalar aracılığıyla kamuyla paylaşarak, gelecek kuşaklara aktarıyor.

YETENEKLERİ ORTAYA ÇIKARILIYOR

Açıldığından bugüne her yıl ulusal ve uluslararası eğitim ve sanat kurumlarıyla işbirliği yaparak genç sanatçıları destekleyen sergiler de düzenleyen Pera Müzesi, tüm sergilerini kitaplar, sözel etkinlikler ve çocuk eğitim programlarıyla da destekliyor.

Turabibaba Kütüphanesi de bu etkinlikler kapsamında ilçedeki tüm öğrencileri bu etkinliklerle buluşturmayı ve yeteneklerini geliştirmeyi amaçlıyor. Öğrencilerin hem yeteneklerinin ortaya çıkarılması hem de kendilerini geliştirmelerini amaçlayan proje kapsamında hedef, ilçede Pera Müzesi’ni gezmeyen öğrencinin kalmaması.

TURABİ BABA KÜTÜPHANESİ ORGANİZE EDİYOR

Beyoğlu Belediyesi Turabibaba Kütüphanesi, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ın desteğiyle çocukların sanatsal bakışlarını ve yeteneklerini geliştirmek amacıyla Beyoğlu’ndaki tüm okulların Pera Müze’sini gezmesini hedefliyor. Okulları 25 kişilik çocuk gruplara bölerek Pera Müzesi’nde sanat yüklü gezi ve atölye çalışması yapmalarını sağlayan kütüphane, öğrencilerin atölye çalışmalarına bizzat katılmalarını sağlıyor. İTO Kadınlar Çeşmesi Orta Okulu ile başlayan ve Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulu ile Hüviyet Bekir İlkokulu öğrencileriyle devam eden Pera Müzesi atölyenin çalışmaları bölgedeki diğer okulları da kapsayacak.

POLONYA & OSMANLI ORTAK DEĞERLERİ

Eğitim kapsamında bir buçuk saat süren program öncesinde çocuklara ilk olarak atölye çalışmalarının yapıldığı salonda müze ve koleksiyonlar hakkında bilgi veriliyor.

Program dahilinde öğrenciler geçici sergi veya müzenin kalıcı koleksiyonunu gezip sergiyle ilgili atölye çalışması yapıyorlar. Müzenin üç katına yayılan Polonya Oryantalist Sanatı sergisinde, Polonya kültürü ve Osmanlı kültürü arasındaki ortaklıklar aktarılıyor. Ayrıca kıyafetlerle çocukların canlandırma yapması sağlanarak dönem ve ülke kültürleri yansıtılıyor.

DEMİRCAN’A ÇOCUKLARDAN TEŞEKKÜR

Öğrenciler ayrıca müzedeki atölyelerde “Wycinanki” Geleneksel Polonya Kâğıt Kesme Sanatı çalışmalarına katılabiliyorlar. Eğitim programına katılan çocuklar Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ı ziyaret ederek kendilerine bu imkanı sağladığı için teşekkür ettiler.

Haberler ve Duyurular

Salı-Cuma : 09:00 - 18:00
Cumartesi : 10:00 - 17:00
Pazar : 13:00 - 17:00
Resmi tatillerde kütüphane kapalıdır.